Finanční gramotnost

Jak na platby kartou v zahraničí abyste nepřišli o tisíce?

Dnes už je celkem běžné cestovat do zahraničí pouze s platební kartou. Skoro všude už přijímají platební karty, takže řešit výměnu hotovosti do zahraničí už není potřeba. Banky už nabízejí i výběry hotovosti z bankomatu v zahraničí zdarma. Tím pádem odpadají i starosti s hledáním výhodné směnárny, kde nejsou vysoké poplatky, je dobrý kurz a nesnaží se vás jen obrat. Tím ale bohužel všechny starosti nekončí, na co si dávat pozor při platbě kartou či výběru peněz v zahraničí?

Obchodník nabídne dvě měny…

Při platbě kartou či výběru z bankomatu vás některý z terminálu může vyzvat k výběru měny, kterou chcete zaplatit nebo vybrat. Vždy je to vaše domovská měna (respektive měna, ve které je vedena platební karta) a měna daného státu, ve kterém platíte. Proč to tak je? Může za to služba Dynamic Currency Conversion (DCC). Ta se hlavně vyskytovala v bankomatech, teď se ale čím dál více rozšiřuje i do platebních terminálů. Tato služba vám umožní v zahraničí zaplatit korunami, které obchodníkovy převedou na jeho měnu. Kurz převodu ale určuje tato služba. Rozdíl kurzu může dosáhnout až pětiny ve váš neprospěch. V praxi je ale navýšení o něco nižší. Podle testu německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest z roku 2016 jde v průměru o 2 až 5 % při placení v obchodech a 12 % při výběru z bankomatů. Obchodník pak dostává provizi za využití tohoto převodu. Proto se občas může stát, že se vás obchodník ani nezeptá, kterou variantu chcete využít a zvolí za vás, bez předchozího upozornění. Tím obchodník poruší pravidla a vy můžete pak platbu u své banky reklamovat. Těžko se ale dokazuje, že vám obchodník nedal možnost volby. Proto je dobré mít aspoň schovanou účtenku.

… která je ta správná?

Kterou variantu teda zvolit? Radši platit či vybírat v korunách nebo v měně státu ve kterém se nacházím? Varianta platby v místní měně (tedy bez využití služby DCC) je levnější. Při volbě varianty je vždy dobré se zastavit, zamyslet se a potvrdit správnou variantu. Stává se, že varianta s kurzem od obchodníka, tedy platba či výběr v korunách bývá ukryt pod zeleným tlačítkem, nebo napravo. Kdežto platba či výběr v místní měně, bývá ukryt pod červeným tlačítkem, či nalevo. Je to takhle nastaveno naschvál, mozek totiž radši volí zelenou před červenou a radši volíme tlačítka vpravo, protože to znamená pokračovat, vlevo se většinou nachází krok zpět. Dávejte si tedy pořádný pozor, co potvrzujete.

K čemu tedy služba Dynamic Currency Conversion (DCC) je?

Služba vznikla v době, kdy ještě tolik nebyl rozšířený internet a klient si nemohl zjistit aktuální měnový kurz. Při využití služby DCC je brát kurz který vidíte na terminálu či bankomatu. Kdežto při výběru v místní měně, tedy bez převodu pomocí DCC, je brát kurz až při zaúčtování operace, což může být za 1 až 3 dny, za tu dobu se může kurz převodu změnit. V dnešní době ale nedochází k tak výrazným změnám kurzu během tak krátké doby.

Za mě tedy nedává tato služba moc význam v dnešní době. Dávejte si tedy pozor, zda při placení nebo výběru z bankomatu v zahraničí, volíte správnou variantu. A nezapomeňte si do zahraničí přibalit i cestovní pojištění: Cestovní pojištění – jak se připravit na jarní prázdniny?