Finanční gramotnost

Jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou?

Spousta lidí si plete kreditní a debetní kartu. Co je debetní karta většinou neví, a to ji mají skoro všichni v peněžence. Debetní kartu nazývají kreditní kartou. Pojďme se tedy podívat, která karta je která, a jaký je mezi nimi rozdíl.

Čím se liší?

Mezi debetní a kreditní kartou nejsou na pohled žádné rozdíly. Mají stejný rozměr, jsou ze stejného plastu. Obě mají logo banky i karetní asociace. Dokonce mají i stejný počet číslic, podpisový proužek, CVV kód a další prvky.

Když před vás někdo položí kreditní a debetní kartu, tak nemáte prakticky šanci poznat, která je která. Vzhledem ale jejich podobnost končí. Princip fungovaní karet je naprosto odlišný.

Debetní karta

Debetní karta je ta, kterou dostanete v bance ke svému běžnému účtu. Můžete s ní platit v obchodech nebo vybírat z bankomatu a to až do výše částky, kterou máte na účtu. Debetní karta tedy pracuje pouze s penězi, co máte na účtu k dispozici. Pakliže máte na účtě 1 000 Kč, tak debetní kartou za nákup v hodnotě 1 500 Kč prostě nezaplatíte.

Výjimkou je pokud máte na běžném účtě povoleno čerpat do mínusu, neboli tzv. „kontokorent“.

Kreditní karta

Kreditní kartu vám vydá jakákoliv banka bez ohledu na to, zda u nich máte nebo nemáte běžný účet. Banka vám prostřednictvím kreditní karty půjčuje své peníze, a to do výše limitu, který je na kartě nastaven, např. 30 000 Kč. Kreditní karta tedy pracuje s penězi banky, která vám tuto kartu vydala.

Pokud nesplatíte peníze v bezúročném období, naskočí vám poměrně vysoký úrok. Ten se pohybuje okolo 23%.

Nikdy, ale opravdu nikdy, nevybírejte kreditní kartou peníze z bankomatu. Zaprvé je výběr z bankomatu zpoplatněn vysokým poplatkem, a za druhé, a to je hlavní, vybraná částka je okamžitě úročena, na rozdíl od platby v obchodě kde platí tzv. bezúroční období.

Teď už snad každý chápe, jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou a nebude si tyto dva pojmy plést.