AktualityFinTech

Apple spustil Apple Pay v České republice

Dnes už je to více jak 24 hodin, co v České republice běží Apple Pay. Téměř po pěti letech od představení Apple Pay se tato služba oficiálně dostala k nám do České republiky. Pojďme se podívat, co to vlastně Apple Pay je, zda je tato služba bezpečná a jestli je o ní vůbec u nás zájem.

Co je Apple Pay?

Apple Pay je služba, která umožňuje platit pomocí iPhonu, Apple Watch nebo přímo na Macu. Můžete tedy platební karty nechat doma a platit pouze přiložením telefonu nebo hodinek k platebnímu terminálu. Stejně jak když platíte bezkontaktní platební kartou. Teď by mohl někdo namítnout: „Vždyť je to hrozně nebezpečně, když mi někdo ukradne telefon, nebo hodinky, tak může ještě zvesela utráce mé peníze.“. Pojďme se tedy podívat, jak je to s tou bezpečností.

Jak je to s bezpečností Apple Pay?

Placení pomocí Apple Pay je mnohem bezpečnější než placení samotnou kartou. Troufalé tvrzení, ale hned vám vysvětlím proč to tak je. Než si vůbec můžete platební kartu do telefonu či hodinek přidat, musí být zařízení opatřeno bezpečnostním kódem. Když si kartu přidáte do telefonu, je zašifrována a bezpečně uložena v části telefonu, která se nazývá Secure Element a je napojena na NFC. Následně je vám přiděleno ID (Device Account Number), které je vázané na vaši banku. Při placení je tedy předáno terminálu pouze tohle ID, nikoliv číslo vaší karty, což je běžné při placení kartou. Karta mezi hodinkami, telefonem a počítačem není nijak synchronizována. Do každého zařízení je potřeba ji znovu nahrát.

Pokud vám někdo telefon či hodinky někdo ukradne, lze Apple Pay vzdáleně zablokovat. A to i když je telefon popřípadě hodinky bez připojení k internetu. Ani při placení není potřeba, aby telefon či hodinky byli připojeni k internetu. Platit lze i když nastavíte telefon do takzvaného režimu letadlo.

Každou platbu, je potřeba potvrdit pomocí Touch ID či Face ID, takže je to dost bezpečné. Největší slabina je heslo k vašemu zařízení.

Jaké banky či služby Apple Pay podporují?

Abyste mohli používat Apple Pay, musíte mít platební kartu od banky či služby, které Apple Pay podporují. Které to jsou?

  • Česká spořitelna (pouze karty Visa)
  • Air Bank
  • mBank
  • MONETA Money Bank
  • Komerční banka
  • J&T Banka
  • Twisto (Kreditní karta, asi nejlepší způsob, jak vyzkoušet Apple Pay bez změny banky)
  • Edenred (karty Ticket Restaurant a Edenred Benefits)

Je o Apple Pay v Česku zájem?

Česká republika je jedna z velmocí, kde je nejvíce rozšířeno bezkontaktní placení. Proto se dá očekávat, že o službu Apple Pay bude veliký zájem. První banky už zveřejnili své data.

Air Bank

„Během prvních dvanácti hodin si službu zapnulo 22.000 klientů Air Bank, kteří provedli 11.300 plateb v celkovém objemu 3.240.000 korun.“ Uvádí Air Bank ve své tiskové zprávě.

Česká spořitelna

„Již během prvních šesti hodin po spuštění si službu aktivovalo 13.000 klientů.“ Udává Roman Blažej, který se v České spořitelně na spuštění Apple Pay podílel.

Během dopoledne klienti České spořitelny provedli celkem 3.128 transakcí, z nichž 10.998 proběhlo skrze iPhone, 2.788 pomocí Apple Watch, 126 na iPadu, a to v celkové hodnotě 642.000 Kč. U spořitelny je možné Apple Pay použít také pro bezkontaktní výběr z bankomatů, kde klienti za dopoledne zrealizovali výběry v objemu 64.000 Kč.

Komerční banka

17.500 klientů Komerční banky si během prvního dne přidalo do Apple Pay 20.400 platebních karet, díky nimž provedli 10.500 transakcí v celkovém objemu 3.700.000 milionů Kč.

Twisto

2.050 klientů nebankovní služby Twisto využilo možnost přidání kreditní karty do Apple Pay. Tito klienti následně provedli 948 plateb v průměrné výši 360 Kč. Za včerejší den Twistu přibilo přes 1.500 nových klientů. Dá se očekávat, že velká většina z nich si založila Twisto jen proto, že chtějí využívat Apple Pay ale jejich banka ho nepodporuje.

Řekl bych, že Apple Pay zažívá v České republice velký úspěch. Uvidíme jestli čísla budou postupně narůstat, nebo nás placení telefonem omrzí a budeme radši platit kartou.

Patřím k těm, kteří si založili Twisto, aby mohli platit pomocí Apple Pay i přesto, že jejich banka ho zatím nepodporuje. Dlouho jsem se téhle službě bránil, jelikož funguje jako kreditní karta a zažil jsem hodně klientů, kteří se právě kvůli kreditní kartě dostali do finančních problémů. Nicméně Twisto chystá spoustu zajímavých novinek, které mi dávají smysl. Proto Twisto důkladně otestuji. Můžete se tedy brzy těšit na recenzi.