AktualityÚvěry

ČNB vydala nové doporučení bankám pro poskytování hypoték

Česká národní banka dnes oficiálně představila nové doporučení, o kterém mluvila už minulý rok. Při poskytování hypotečních úvěrů doporučuje bankám nově sledovat i ukazatele DTI a DSTI. Doporučení je platné od 1.10.2018. Zkušenosti z minulých let (např.se zavedením ukazatele LTV) nám však ukazují, že jejich “doporučení” je spíše nařízení. Banky, které se tímto doporučením neřídily, měly najednou více kontrol a podobně… Pojďme se tedy podívat, jak nastavila ČNB nové ukazatele DTI a DSTI.

DTI (debt-to-income)

Minulý rok uvažovala ČNB o nastavení horní hranice pro ukazatel DTI jako 8 násobek ročního čistého příjmu žadatele. Od toho však ČNB upustila a nastavila horní hranici pro ukazatel DTI jako 9 násobek ročního příjmu žadatele.

Příklad: Pokud má žadatel čistý měsíční příjem 20.000 Kč, může si půjčit maximálně 2.160.000 Kč. Za předpokladu že nemá žádný jiný úvěr, výše dlužních částek se totiž sčítají.

DSTI (debt service-to-income)

U ukazatele DSTI ČNB uvažovala minulý rok maximální výši 40 %. Horní hranici tohoto ukazatele Česká národní banka nakonec zvedla na 45 %.

Příklad: Jestli má žadatel čistý měsíční příjem 20.000 Kč, může být součet všech jeho splátek úvěrů maximálně 9.000 Kč.

LTV (loan to value)

Ukazatel LTV nakonec Česká národní banka nechala nastavený tak, jak fungoval doposud, tj. maximální výše LTV je 90 %. Banka však může poskytnout maximálně 15 % hypotečních úvěrů v pásmu 80 – 90 % LTV.

Česká národní banka však respektuje skutečnost, že některé úvěry mají specifický charakter. Proto mohou banky u 5 % všech úvěrů, které poskytnou, překročit hranice ukazatelů DTI a DSTI.
Uvidíme, jak velké nakonec bude omezení pro žadatele o hypotéky. Pokud tedy uvažujete během následujících dvou let o hypotéce, začněte ji řešit co nejdříve. Je totiž možné, že po nových doporučení na ni už nedosáhnete. S vyřízením hypotečního úvěru a výběrem té nejlepší banky vám mohu pomoci.