Pojištění

„Povinné ručení“ pro cyklisty?

Pomalu ale jistě se blíží sezóna, kdy někteří z nás opět vytáhnou kola, ať už pro dojíždění do práce nebo jen tak pro zábavu. Jak se na novou sezónu připravit tak, abyste mohli být v klidu vy i vaše finance?

Představte si situaci: Jedete v autě a způsobíte dopravní nehodu. Poškozený po vás bude vymáhat odškodnění (ať už za škodu způsobenou na majetku, na zdraví nebo finanční újmu). Protože si platíte povinné ručení tak tohle všechno za vás zaplatí pojišťovna.

Teď si ale představte situaci, při které nezpůsobíte nehodu v autě ale na kole. V tomto případě nemáte žádné povinné ručení které by vám pokrylo škodu způsobenou na majetku poškozeného, léčebné výlohy případných zranění ale i ušlý příjem poškozeného. Nový občanský zákoník s sebou přinesl mimo jiné i zvýšení nároků na odškodnění poškozených. V praxi se tedy částka může vyšplhat i do statisíců.

Jak to tedy udělat, aby vás taková nehoda nepřivedla na mizinu?

„Povinné ručení“ pro cyklisty = pojištění odpovědnosti

Pojištění odpovědnosti v občanském životě, nebo taky pojistka na blbost je to co vás v tomto případě ochrání a poslouží jako povinné ručení na auto. Ale zase pozor! Ne každé pojištění vás takhle ochrání. Pojištění odpovědnosti většinou bývá v různých variantách, které se liší tím co plní a taky mají různé limity plnění. Rozdíly jsou taky mezi pojišťovnami, mívají různé výluky a různé limity a plnění.

Pojištění odpovědnosti má většina lidí rovnou v pojištění domácnosti a nemovitosti ale nevědí o tom.

Pozor na alkohol

Pamatujte na to, že pojišťovna vám může výplatu pojistného zcela odmítnout nebo popřípadě krátit, pokud způsobíte škodu, či zraníte jinou osobu, ale i sebe, pod vlivem alkoholu nebo omamných látek.

Výplatu pojistného může snížit i absence helmy

Vliv na výplatu pojistného plnění má také technický stav kola nebo to zda jste měli na hlavě helmu nebo ne. V případě, že technické vybavení jízdního kola neodpovídá dopravním předpisům, například neosvětlené kolo, nefunkční brzdy apod., může pojišťovna krátit, nebo zcela odmítnout plnění.

S domácností si pojistíte i kolo

Některé pojišťovny mají už v pojištění domácnosti zahrnuto pojištění kola a to proti odcizení. Většinou je to proti odcizení z domova, vedlejších prostor (například garáž, sklep apod.), auta a některé pojišťovny plní i odcizení z veřejných prostor. I zde je spousta výjimek a ne všechny pojišťovny plní všechno, někdy může být snížena pojistná částka při odcizení z vedlejších prostor apod. Allianz pojišťovna má dokonce i asistenční služby pro cyklisty.

Při výběru pojištění si vždy sumarizujte co požadujete aby vám pojišťovna plnila a potom si přečtěte pojistné podmínky. Některé informace si můžete upřesnit i na infolince, tu bych bral ale s rezervou.