Pojištění

Je pojištění od AirBank tak výhodné jak vypadá?

Přišla za mnou klientka, že si byla založit běžný účet u AirBank. Při zakládání se jí bankéř snažil prodat, respektive spíše vnutit “osobní pojištění”. Klientka se naštěstí nedala a řekla, že už má pojištění vyřešené. Pojďme se podívat, proč říkám NAŠTĚSTÍ.

Po tohle silném zážitku z banky, kdy bankéř byl opravdu neodbytný a klientka odcházela naštvaná, mi napsala, jestli je ono pojištění opravdu tak dobré, jak bankéř říkal a jestli by jej náhodou neměla chtít. Popíšu vám tedy, jak jsem postupoval, abych zjistil, jestli toto pojištění má smysl.

Našel jsem si stránky AirBank a vyhledal si, co sami píší o pojištění. Zatím to vypadá lákavě, chci vědět více, tak otevírám PDF, kde o pojištění píší více dopodrobna. Zjišťuji, že pojištění pro AirBank zajišťuje BNP Paribas Cardif, což mě trošku zklamalo. Nicméně jsem se toho zatím moc nedozvěděl. V souboru narážím na tabulku pojištění. Hned první, co mě zaujme, je pracovní neschopnost od 30. dne v ceně pouze 30 Kč za 1000 Kč plnění. To vypadá moc dobře, mám chuť skočit si na pobočku a hned si pojištění sjednat. Ale cena se zdá být až podezřele nízká, v tom musí být nějaký háček, říkám si. Nenechám se opít rohlíkem a hledám, kde může být problém. Stahuji si pojistné podmínky a pročítám, co píši o pracovní neschopnosti. Vše zatím vypadá standardně. Pak ale narážím na větu: “Měsíční pojistné plnění Vám pojišťovna vyplatí zpětně za každý kalendářní měsíc Vaší pracovní neschopnosti.” AHA, takže ono to není jako u všech pojišťoven, že částka plnění uvedená na smlouvě je za den, ale za měsíc. Takže za 30 Kč/měsíčně máte 33,34 Kč/den.

Vrátíme se tedy zpět ke klientce, která má pracovní neschopnost už v životním pojištění. Abychom se dostali na stejnou částku, kterou má životním pojištění, museli bychom u AirBank nastavit pojistnou částku na 6000 Kč/měsíc, cena takového připojištění by pak vycházela na 180 Kč/měsíc. Klientka u životního pojištění platí za pracovní neschopnost pouze 90 Kč měsíčně, takže pojištění u AirBank vychází dráž a to jsme se ani nedostali k výlukám a k plnění pojišťovny BNP Paribas Cardif.

Za vyšší cenou stojí skutečnost, že pojištění je sjednáváno přes třetí subjekt. Banka i pojišťovna si každá vezme svůj podíl. Netvrdím, že nemůže nastat situace, kdy osobní pojištění u AirBank bude opravdu výhodné, ale to tak v 0.001% případů. Než si něco sjednáte, tak si pořádně propočítejte, jestli je to pro vás opravdu výhodné. Pokud chcete ověřit, zda neplatíte něco zbytečně, neváhejte mě kontaktovat a můžu vám to zjistit, stejně jako jsem to udělal v tomto případě pro klientku.