KryptoměnyTipy a triky

Kde koupit bitcoin?

V dnešní době bitcoin (a obecně kryptoměny) opět rostou na oblibě. Spousta lidí si je chce koupit ale buď netuší kde, a nebo si koupí něco, co se tváří jako bitcoin ale není to bitcoin. Pojďme se tedy podívat, kde si koupit bitcoin.

Nejjednodušší a nejrychlejší cesta

Pokud si chcete koupit bitcoin za koruny, tak nejrychlejší a nejjednodušší cesta, je využít českou směnárnu Bit.plus. Ti nabízejí 3 možnosti nákupu bitcoinů. Buďto hotově, online převodem bez registrace nebo přes jejich mobilní aplikaci Bit.plus.

Mobilní aplikace Bit.plus

Nákup bitcoinů přes registraci v mobilní aplikaci Bit.plus, je z výše zmiňovaných způsobů ten nejvýhodnější. Abyste si mohli bitcoiny koupit, je potřeba si stáhnout aplikaci Bit.plus+ (z Google Play popřípadě z App store) a poté se registrovat. K registraci budete potřebovat dva doklady totožnosti (např. občanský průkaz, řidičský průkaz nebo pas) a dále výpis z bankovního účtu, za poslední uzavřený měsíc, ze kterého budete posílat peníze. Po registraci, nahrání všech požadovaných dokladů a ověření ze strany Bit.plus, se vám zpřístupní možnost poslat si na účet peníze. Poté už si můžete koupit bitcoiny, popřípadě prodat bitcoiny. Pokud byste si s něčím nevěděli rady, můžete zavolat na jejich klientské centrum (+420 270 007 477), kde vám rádi poradí a pomůžou. Kontaktovat je můžete i prostřednictvím emailu popřípadě osobně v Praze.

Limity na směnu jsou u ověřeného klienta 10.000.000 Kč/den. Limit na jednu směnu je omezen na 600.000 Kč, směna je hotová v řádu vteřin, takže můžete zadat několik směn po 600.000 Kč rychle za sebou. Jelikož se jedná o směnárnu, tak kurz za který nakupujete nebo prodáváte bitcoiny, určuje směnárna. Tyto kurzy se navíc liší podle služby kterou využijete. Nejvýhodnější kurz je při směně v mobilní aplikaci Bit.plus. V případě nákupu bitcoinů je cena daná směnárnou cca o 2 – 3,5 % vyšší než je cena udávaná burzou Coinbase.

Sám nejčastěji využívám tuto službu, protože je to nejjednodušší a dost pohodlná cesta, jak nakoupit nebo prodat bitcoiny za české koruny. Ano, není to nejlevnější způsob ale za to pohodlí a jistotu mi to stojí. Dám vám ruku do ohně za to, že kdyby se náhodou cokoliv pokazilo, tak vám na klientském centru pomohou tento problém vyřešit k vaší spokojenosti.

Pokud se registrujete přes tento odkaz, získáte navíc 0,5 % z každého nákupu či prodeje zpět.

Online převod na Bit.plus

Tato služba od Bit.plus lze využít v případě, že se k nákupu či prodeje bitcoinů nechcete nikde registrovat. V této variantě je směna omezena na limit 25.000 Kč. Navíc tato varianta má horší kurz než v případě nákupu/prodeje přes mobilní aplikaci Bit.plus. O proti ceně z burzy Coinbase se liší o cca 6-7 %.

Jelikož je tato služba limitována na 25.000 Kč a má horší kurz, tak jsem této možnosti nikdy nevyužil a do budoucna ani nemám v plánu tuto variantu využít.

Bitcoinmat aneb nákup bitcoinů za hotovost

Směnárna Bit.plus, má své vlastní bitcoinmaty po České republice, takže nabízejí nakup a prodej bitcoinů za hotovost. Limity jsou zde stejné jak u nákupu bitcoinů online převodem bez registrace, tedy maximálně 25.000 Kč. Kurz je zde horší jak u předchozích dvou variant. Konkrétně se liší o proti burze Coinbase o cca 8-9 %.

Bitcoinmaty mají ale jednu zajímavou možnost. Dá se k ním přihlásit přes mobilní aplikaci Bit.plus, pak odpadá limit 25.000 Kč. Zjednodušeně pak bitcoinmat funguje jako vkladomat nebo bankomat na výběr z prostředků z účtu v mobilní aplikaci Bit.plus. Tuto variantu jsem párkrát vyzkoušel a funguje docela dobře.

Tip: Využijte tento odkaz k registraci na směnárnu Bit.plus a získejte 0,5 % zpět z každé vaši transakce.

Porovnání služeb Bitstock
Porovnání služeb od Bit.plus. Kurz uvedený na obrázku je z doby pořízení screenshotu a již není aktuální.

Levnější ale složitější způsob

Samozřejmě existuje levnější způsob nákupu kryptoměn, než jsou výše zmíněné. Je to však komplikovanější a delší cesta. V následujících krocích vám popíšu, co je vše potřeba udělat, abyste si mohli koupit kryptoměny za lepší kurz.

1) Revolut (pro směnu z CZK/EUR)

První věc co je potřeba udělat, je vytvořit si účet v aplikaci Revolut, kterou využijte jako směnárnu českých korun na eura. Účet si můžete založit přes tento odkaz.

Až budete mít založený a ověřený účet, tak si na nej pošlete české koruny, které si následně v aplikaci směníte na eura.

2) Binance / Coinbase

Dalším krokem, je vytvoření účtu na burze. Volil bych buďto Binance nebo Coinbase. S tím že proces na Coinbase je o něco složitější. Pokud si zvolíte Binance, tak se stačí registrovat přes tento odkaz a získáte 10 % z poplatku zpět.

U Binance tedy stačí registrace a ověření účtu a můžete posílat přes SEPA platbu eura z Revolutu. Následně už si můžete koupit bitcoiny, popřípadě pak i jiné kryptoměny, kterých je na Binance opravdu hodně. Poplatek za nákup či prodej bitcoinu je 0,1 % z objemu který nakupujete či prodáváte. Pokud se však registrujete přes tento odkaz, budete mít tento poplatek o 10 % nižší. Dále se dá poplatek ještě snížit, pokud máte koupený jejich token BNB, a využijte ho na zaplacení poplatku. Dále také klesá poplatek s objemem, který na burze zobchodujete. Poplatky můžete najít zde.

Tip: K registraci na Binance využijte tento odkaz a získáte 10 % slevu na poplatcích.

Jak už jsem psal, tak u Coinbase je proces o něco složitější. V první řadě je potřeba registrovat si účet, který si následně ověříte. Po té je potřeba přihlásit se tímto účtem na burzu Coinbase Pro, kam už můžete poslat eura a zde si pak nakoupit bitcoiny. Pokud byste bitcoiny nakupovali přímo na Coinbase, tak zaplatíte vyšší poplatek a celý proces by tak tedy ztrácel smysl. Poplatek za nákup na Coinbase Pro je 0,5 %. Pokud byste kupovali bitcoiny přímo na coinbase, tak zaplatíte 2 %.

Tady bitcoiny nekoupíte

Teď už víte, jak si koupit bitcoin. Pojďme si ale ještě ukázat, kde rozhodně nekupovat bitcoiny.

  1. Revolut – dobrý na směnu CZK na EUR ale kryptoměny jako takové tam nekoupíte
  2. eToro
  3. Plus500
  4. XTB

Tohle jsou asi nejznámější služby, které nabízejí „obchodování s kryptoměnami“. Jedná se však o tzv. CFD. Pokud si tedy koupíte kryptoměny na těchto platformách, tak se dá zjednodušeně říct, že máte pouze nějaký cenný papír, který kopíruje hodnotu dané kryptoměny. To je však jediná věc, kterou má tato služba společnou s kryptoměnami. Pokud tedy chcete vlastnit kryptoměny, tak tady je rozhodně nekoupíte.