Úvěry

Proč nevybírat hypotéku podle úroku?

Z vlastní zkušenosti vím, že lidé si vybírají hypotéku jen podle úroku. Zajímalo mě, jestli se takhle rozhodují jen lidé z mého okolí a nebo jestli je to takhle obecně. Tak jsem udělal anketu abych to zjistil. Pojďme se podívat jak to celé dopadlo a proč nevybírat hypotéku pouze podle úroku.

Jak dopadla anketa?

Z výsledků ankety jsem nebyl vůbec překvapen. Dopadla podle očekávání. Podle úroku by si hypotéku vybralo 76% ze všech dotázaných. To je děsivé číslo.

Proč nevybírat hypotéku podle úroku?

Vybrat pro sebe správnou hypotéku sice vypadá velmi jednoduše ale opak je pravdou. Většina lidí vybírá hypotéku stylem, že si otevřou internetový srovnávač, zadají tam parametry hypotéky a vyberou tu která má nejnižší úrok. Ukažme si na příkladu proč je to špatně.

Máme banku, která nabízí hypotéku verze A a verze B. Vždy si půjčujeme 2 000 000 Kč, hodnota zastavované nemovitosti je 2 500 000 Kč, fixace je na 5 let a doba splácení je 30 let.
Verze A
Úrok: 1,79%
Měsíční splátka: 7 571 Kč

Verze B
Úrok: 1,99%
Měsíční splátka: 7 411 Kč

Na první pohled by člověk hned řekl beru verzi A, má nižší úrok takže přeplatím méně. Ale když se podíváte znovu a lépe můžete si všimnou malé nesrovnalosti, verze A s nižším úrokem má vyšší měsíční splátku, to je nějaké divné nemyslíte? Stačí pak použít jednoduchou matematiku pro zjištění jaký je přeplatek:

Měsíční splátka x 12 (počet měsíců v roce) x 30 (doba splácení hypotéky) = celková částka zaplacená bance) a pak: celková částka zaplacená bance)půjčená částka = přeplatek

Jak spočítat přeplatek na hypotéce už víme a teď už si můžeme ukázat jaký je přeplatek na našich hypotékách:
Verze A
Přeplatek: 725 560 Kč

Verze B
Přeplatek: 667 960 Kč

Asi se teď divíte, jak je možné, že u hypotéky s nižším úrokem je přeplatek vyšší? V tomto případě za to může pojištění, které vám sice sníží úrok o 0,2% ale zvýší vám přeplatek o 57 600 Kč. Takto vám to žádný online srovnávač nevypočítá.

Tohle bylo hodně zjednodušené. Jsou i další věci, které je potřeba hlídat při výběru hypotečního úvěru ale to by bylo už moc pro tento článek. O tom jak vybrat správně hypotéku by se dala napsat celá příručka. Nebojte, už na ni dělám. Jestli chcete pomoct s výběrem hypotečního úvěru můžete se mi nezávazně ozvat a domluvíme si 30 minutovou konzultaci buď osobně nebo přes Skype/Hangouts ZDARMA.