Není všechno Bitcoin, co se třpytí
Bitcoin posledních pár měsíců zažívá neskutečný boom. Všude se o něm píše a mluví, de facto každý už ho zná, respektive zná pojem Bitcoin. Proto jsem se rozhodl vám sepsat, proč si myslím, že takový boom není dobrý a na co si dát ve světě kryptoměn pozor. Než ovšem začnu, tak bych chtěl říct, že sám osobně kryptoměny mám a líbí se mi. Jen je potřeba znát i jejich úskalí, která většina lidí, médií a nových propagátorů kryptoměn neznají.
Bez IT a finanční gramotnosti to nepůjde
Sám se Bitcoinu věnuji od půlky roku 2013, takže vím, že jen si přečíst wikipedii nestačí na to, abyste Bitcoin pochopili. Je potřeba mít i nějaké znalosti a zkušenosti z IT a z finančních trhů. A to je asi základní kámen úrazu. Ruku na srdce, IT a finanční gramotnost v Česku není nijak slavná. Denně ve svém okolí slýchávám věty typu: “Zapomněl jsem heslo.”, “Neboj, uložil jsem si to heslo do dokumentu na plochu.” nebo “Mám všude stejné heslo takže si to zapamatuji.”. Tohle všechno, vás může lusknutím prstu připravit o vaše peníze investované do kryptoměn a to ani nemluvím o zálohování a používání aktualizovaného softwaru a podobně. A v oblasti financí je to dost podobné. Lidé v Česku v rámci spoření a investic většinou hledají konzervativnější produkty, s garantovaným výnosem, ale když uslyší o Bitcoinu, tak vezmou všechny své úspory a vymění je za kryptoměny.
Kryptobaroni a tradeři na každém rohu
“Je jedno, jestli děláš výživového poradce, architekta, marketingového specialistu nebo zedníka, i ty můžeš být kryptoguru.” To si asi řeklo pár lidí a začalo všem o Bitcoinu a kryptoměnách vykládat. Stačí si jednou podle návodu nakoupit Bitcoin na burze a už jste trader a můžete učit ostatní. Zní to až neuvěřitelně, že? Bohužel je to realita, která se děje v mém okolí.
Tito kryptobaroni vám samozřejmě v rámci svého “byznysu” řeknou všechno o tom, jak je to super a sluníčkové, rizika vám však už nepoví (někteří řeknou, ale jen několik, aby to vypadalo dobře), protože je ani sami neznají.
Kryptoměnové projekty a neznámé kryptoměny
Jak začínají být kryptoměny trendem, tak se začíná tvořit i spousta projektů okolo nich. I tady je potřeba si dávat obrovský pozor. Nejen, že většinu z nich řídí výše zmínění kryptobaroni, ale taky mnoho z nich je tzv. letadlo, pyramida nebo ponzi (prostě podvod). Ať už jsou to projekty, nabízející těžbu kryptoměn anebo přímo i nějaké nové “kryptoměny” které nesplňují nic z toho, co kryptoměny dělá kryptoměnami. Jeden z takových projektů byl i Onecoin. Z nově “fungujících” podvodů můžu zmínit například DasCoin, který se bohužel objevil i v České televizi, pěkný článek o tom sepsali na kryptomagazin.sk.
Dávejte si pozor, od koho si necháte poradit v oblasti kryptoměn. Jak už jsem psal, Bitcoinu se věnuji 3,5 roku a až teď jsem se rozhodl své znalosti a zkušenosti sdílet. A to jen díky tomu, kolik denně vidím nepravdivých a lživých informací. Pokud tedy chcete poradit, jak bezpečně a levně nakoupit kryptoměny, co je a co není podvod anebo máte podobnou otázku z této oblasti, tak mě neváhejte kontaktovat. Konzultace může probíhat online nebo offline v Brně.