Bitcoin (a další kryptoměny) nejsou jen peníze
Spousta lidí dnes vnímá bitcoin a kryptoměny pouze jako investici popřípadě novou formu peněz. Bitcoin a kryptoměny obecně, lze však využít k dalším zajímavým věcem. Některé jsou blízké financím a některé s financemi vůbec nesouvisí. Pojďme se tedy podívat, co všechno jde dělat s kryptoměnami.
Crowdfunding (skupinové financování)
Možná znáte služby jako je Hithit.com, Startovač.cz, nebo zahraniční Kickstarter.com. Tyto centralizované služby vám dokáží pomoct s výběrem peněz pro váš projekt. Starají se o to, aby prostředky které poskytli lidé, byli na projekt vyplaceny pouze v případě, že se dokáže vybrat předem stanovená hranice finančních prostředků v předem stanoveném časovém horizontu. V opačném případě služba zajistí to, aby se všechny prostředky vrátili k původním lidem. V tomto případě, ale musíte důvěřovat centralizované službě.
U kryptoměn je možné tohle vyřešit decentralizovaně a plně automaticky. Je možné naprogramovat peněženku takovým způsobem, že se vybrané kryptoměny uvolní žadateli v případě, že na tuto peněženku dojde kryptoměna v předem určené výši za předem stanovenou dobu. V opačném případě dojde automaticky k vrácení kryptoměn původním majitelům. Není tedy potřeba spoléhat na centralizovanou službu.
Spoření (funkce timelock)
U Bitcoinové peněženky je možné naprogramovat funkce timelock. Tato funkce zamezí výběru bitcoinů před tím, než uplyne dané časové období. Respektive nastavuje se číslo blocku, po kterém je možné vybrat bitcoiny z peněženky. A jelikož víme, že u Bitcoinu je block jednou za hruba 10 minut, tak se tímto dá určit časové období za které bude možné bitcoiny vybrat.
Tohohle lze využít například u spoření pro děti. Dáte jim peněženku kde nastavíte, že budou moct bitcoiny vybrat až jim bude 18 let a posíláte jim tam pravidelně bitcoiny. Dítě pak v 18 letech může tyto bitcoiny vybrat. Do této doby s nimi však nemůže nijak manipulovat.
Patentový úřad
Díky hašovací funkci lze například z PDF dokumentu vytvořit jednoduchý hash neboli otisk, který lze následně nahrát do blockchainu například Bitcoinu. Tím je jasně dané časové období, kdy daný dokument vznik a kdo ho vytvořil. Pokud tedy bude tento dokument obsahovat nějaký patent, je jasné kdy vznikl a kdo ho vytvořil. Díky blockchainu není možné takový dokument antidatovat či měnit. Tím lze tedy nahradit celý patentový úřad.
Hlasovací systém
Pomocí kryptoměn a blockchainu lze vytvořit i hlasovací systém, respektive u některých kryptoměn tento hlasovací systém už funguje. Například u kryptoměny NEM. Ta hlasovací systém využívá pro rozhodování komunity, jakým směrem se dále bude vývoj ubírat.
To však není vše. Lidé po celém světě vymýšlejí další systémy, které by šly díky kryptoměnám postavit. Některé automobilky uvažují o zapisování servisních údajů do blockchainů. Jiné projekty se zase snaží postavit decentralizovaný cloud, web nebo tržiště.
Co si o takových projektech myslíte? Sledujete nějaký zajímavý projekt? Podělte se o něj s ostatními v komentářích.
Zdroj: https://crypt2u.cz/