Úvěry

Banky začínájí sledovat DTI a DSTI

Tento článek je z minulého roku, přečtěte si aktuální článek „ČNB vydala nové doporučení bankám pro poskytování hypoték“
První banky a spořitelny v ČR už začínají sledovat “nové” ukazatele, které jim doporučila ČNB. Jedná se o DTI a DSTI. Čisté příjmy pro výpočet těchto ukazatelů budou finanční instituce brát z posledních 12 měsíčních příjmů. Úplně první banka, která se začala řídit doporučením ČNB ohledně DTI a DSTI, byla Equa bank, další následovala Modrá pyramida stavební spořitelna. A jak to bude v praxi vypadat?

Přísnější pravidla pro bonitu

ČNB zpřísnila pravidla týkající se příjmů žadatelů o hypotéku. “Novými” ukazateli výrazně snížila výšku úvěru, kterou lidé mohou získat. A to konkrétně takto:
DTI – výše všech úvěrů nesmí přesáhnout 9 násobek ročního příjmu (banky ještě dokáží nabídnout 10 násobek, ale jen bonitnějším klientům)
DSTI – Výše splátek všech úvěru nesmí překročit 45 % příjmů (v určitých případech banky dokáží jít až na 70 % ale zase jen u bonitnějších klientů a výrazně to sníží LTV)
Banky podle vyhodnocení DTI a DSTI upravují i výši LTV. Pokud vám tedy nevyjde dobře DTI nebo DSTI, tak vám banka bude moci nabídnout třeba jen 70% LTV a nebo taky vůbec nic…

Proč tahle ČNB zpřísňuje?

ČNB tyto kroky vysvětluje tak, že nechce aby se Česká republika dostala do podobné situace jako Amerika v roce 2007 (Americká hypoteční krize). Nemyslím si, že je potřeba tak radikálně zpřísňovat podmínky, může to totiž mít opačný efekt.