Finanční gramotnost

Výsledky ankety: Běžné a spořicí účty v ČR

Po skoro měsíci jsem se rozhodl anketu uzavřít. Zanalyzoval jsem data a vyhodnotil nějaké závěry. Můžu říct že jsem se dozvěděl dost zajímavé věci. Teď tedy k anketě.

Proč jsem anketu prováděl?

Zajímalo mě, kolik lidí má běžný nebo spořicí účet. Zda tam mají nějaké poplatky, respektive jestli o nich ví, protože někteří uvedli že na účtě poplatky nemají a přitom mají účet u banky kde poplatky jsou. Ne ve všech případech to nutně znamená že o nich neví, mohou mít nějakou speciální nabídku.

Kdo se ankety zúčastnil?

Ankety se zúčastnilo 51 lidí.

Jak jsou na tom lidé s běžnými účty v ČR?

Všichni dotázaní mají aspoň jeden běžný účet.



Také jsem se ptal na spokojenost se svojí bankou a převládaly kladné odpovědi. Vyloženě nespokojený nebyl nikdo.
Dále jsem se ptal proč si vybrali zrovna tuto banku? Převládala odpověď že na účtu vedeném u této banky nemají poplatky a další nejčastější odpověď byla že mají výběry z bankomatu po ČR zdarma. Což jsou docela klasické odpovědi. Ale ne všechny odpovědi byli tak klasické, některé další mě překvapili, jiné znepokojili avšak některé i pobavili. Zde jsou některé z nich:

      „Ze setrvačnosti. Celá rodina tam má účty, otec tam pracuje. Ale koukám po něčem jiném.“
      „Založili mi ho rodiče.“
      „Zaměstnanecký benefit.“
      „Rodinná zvyklost.“
      „Dostal jsem ho zdarma od firmy.“
      „Peněžní bonus k založení studentského konta.“

Z těchto odpovědí jde vidět, že někteří neřeší zda je pro ně účet výhodný nebo není. Místo věty: „Má to přece celá má rodina tak to bude dobrý i pro mě.“ se spíš podívejte jestli je to opravdu pro vás to nejlepší. No a někteří si banku vyberou proto, že dostanou za založení účtu peníze. Ne vždy to však může být výhodná nabídka. Pozor abyste pak bance zbytečně nezaplatili víc než jste dostali.

Jak jsou na tom lidé se spořicími účty v ČR?


Spořicí účet už každý nemá. Což je ukazatel toho že si buď lidé netvoří krátkodobou rezervu nebo peníze drží na běžném účtě nebo pod polštářem. Ani jedno není dobré.

Ukázky z odpovědi ostatní:

      „Šetřím si na splnění svých snů :)“
      „Odkládám si tam peníze „navíc“ – jsou dostupné do 3 dnů, takže je nemůžu utratit bez rozmyslu, ale zároveň jsou dobře dostupné v případě neočekávané situace“
      „Převáděl jsem tam větší obnosy peněz (úrok patřil k těm vyšším, bezpečnost – platební karta je pouze k BÚ)“
      „Vypršelo mi stavební spoření, musela jsem najít alternativu, kam uložit naspořené peníze.“
      „Dřív jsem jej využívala, teď nevyužívám. Směšný poplatek, peníze si umím zhodnotit lépe jiným způsobem (např. investováním na burze).“

Šetřit si na „splnění svých snů“ pomocí spořicího účtu není podle mě ta nejlepší varianta.

Odpověď „Odkládám si tam peníze…“ naopak chválím. Jen bych upřesnil, že si nemáte odkládat jen peníze „navíc“, naučte se odkládat si z každého příjmu 10-20%. Přesně pro to je určen spořicí účet. Člověk by měl mít na spořicím účtě peníze které by pokryly 3-6 měsíců jeho výplaty. Příklad: Pokud máte měsíční čistý příjem 20 000Kč, měli byste mít na spořicím účtě 60 000 – 120 000Kč. A proč tyto peníze držet na spořicím účtě a ne na běžném? Přesně jak už někdo psal: „Jsou dostupné do 3 dnů, takže je nemůžu utratit bez rozmyslu, ale zároveň jsou dobře dostupné v případě neočekávané situace.“. Lépe bych to snad neřekl. Jen bych ještě dodal že na spořicím účtě jsou navíc chráněny proti inflaci.

V dotazníku byla taky otázka jestli mají lidé spořicí účet u stejné banky kde běžný účet a jestli ne tak kde mají spořicí účet a proč. A někdo napsal že má spořicí účet u společnosti Conseq. Chtěl bych jen upozornit že společnost Conseq nedělá spořicí účty ale investice do podílových fondů.

Jaký běžný a spořicí účet bych volil já?

Tohle je pouze můj subjektivní názor a předem říkám že pro každého je lepší jiný účet. Proto jsem taky říkal že mě zaráží že si někdo vybere účet jen proto, že ho mají všichni z jeho rodiny.
Z běžných účtů bych volil:

      UniCredit Bank
        + Vedení účtu zdarma (za podmínek že je vám do 26 let nebo že vám přijde na účet měsíčně minimálně 12 000Kč)
        + Výběry ze všech bankomatů (i bankomatů cizích bank) po celém světě zdarma
        Musíte splnit podmínku věku nebo příchozí částky na účet, jinak je poplatek 199Kč
      Equa Bank
        + Vedení účtu zdarma bez podmínek
        + Výběry ze všech bankomatů (i bankomatů cizích bank) po ČR zdarma

A ze spořicích účtů bych volil:

      Air Bank
        + Garance TOP3 – garance, že váš úrok na spořicím účtu bude patřit mezi tři nejvyšší na trhu

Malý tip na závěr

Pokud si chcete spočítat, jaký běžný účet je pro vás nejvhodnější, můžete použít srovnávací kalkulačku na stránkách Air Bank. Někdo bude určitě namítat, že to nemůže být objektivní a že na prvním místě bude vycházet Air Bank. To však ale není pravda, já mám UniCredit Bank a v této kalkulačce mi vyšla UniCredit Bank.

Jestli si nevíte rady jaký zvolit běžný a spořicí účet, ozvěte se mi, mohu vám poradit a pomoct.