Úvěry

Jaké změny přinese novela zákona o spotřebitelském úvěru?

3.června 2016 schválila poslanecká sněmovna novelu zákona o spotřebitelském úvěru. Zákon nyní míří do senátu, kde se očekává relativně hladké schválení. Zákon nabývá účinnosti od 1.12.2016. Proč tato novela přišla? Jaké změny přináší a co z těchto změn vyplývá?

Proč přichází novela o spotřebitelském úvěru?

„Novým zákonem chceme zamezit současnému stavu, kdy velké množství domácností a jednotlivců čelí exekucím, dluhům a neschopností je splácet.“ vysvětluje úpravu zákona ministr financí Andrej Babiš. „Na českém téměř neregulovaném trhu s nebankovními půjčkami navíc podniká přibližně 60 000 subjektů, což spotřebitelům značně ztěžuje orientaci.“ dodává. „Díky novým opatřením by již nemělo docházet k současné praxi klamání a zneužívání spotřebitelů, která se děje u nebankovních poskytovatelů.“ zdůrazňuje přínosy nové úpravy Andrej Babiš.

Jaké změny přináší?

Na veškeré firmy poskytující úvěry bude nově dohlížet Česká národní banka, která měla zatím v tomto oboru na starosti jenom banky, nebankovní poskytovatele úvěrů měla hlídat Česká obchodní inspekce.

Mikropůjčky – spotřebitelský úvěr do 5 000 Kč

V této oblasti se příchodem nového zákonu mělo udát asi nejvíc změn. Nyní dostane mikropůjčku de fakto kdokoliv. Příchodem nového zákona bude muset poskytovatel půjčky ověřit schopnost spotřebitele splácet úvěr. Mělo by tak dojít k výraznému zlepšení kvality služeb a ochrany spotřebitelů. Peníze už nedostanete jen tak, ale budete muset prokazovat, že jste schopni dluh splácet.

Zákon přímo nařizuje poskytovatelům půjček pořádně posoudit, zda je spotřebitel svůj závazek schopen splácet. Poskytovatelé si budou muset zřídit přístup do registru dlužníků. Pokud posouzení neprovedou, bude smlouva od samého počátku neplatná a spotřebitel tak splatí pouze jistinu, tj. částka kterou si půjčil.

Hypoteční úvěry

Změny v hypotečních úvěrech se hlavně týkají předčasného splacení a mimořádných splátek. Hypotéku bude možné předčasně splatit, a to bez jakýchkoliv sankcí. Banka si bude moct naúčtovat pouze účelně vynaložené náklady, které vzniknou předčasným splacením. Mimořádné splátky až do výše 25% hypotéky bude možné provést bez jakýchkoliv sankcí jednou za rok, a to i době fixace hypotéky. Tuto mimořádnou splátku bude možné udělat vždy v měsíci před tzv. výročím smlouvy. Pokud bude důvodem předčasného splacení těžká životní situace, tj. úmrtí, dlouhodobá nemoc případně invalidita dlužníka nebo partnera, která povede k výraznému zhoršení schopnosti úvěr splácet, nebude mít banka nárok na žádný poplatek. Před prodejem zastavované nemovitosti věřitelem, musí spotřebiteli poskytnout 6 měsíců na to, aby doplatil dlužný úvěr.

Tato nová pravidla se budou v první řadě týkat hypotečních úvěrů sjednaných od data účinnosti zákona. Pro ty, kteří už hypotéku mají, budou tyto pravidla až začátkem nového fixačního období. U variabilních (floutových) hypoték s pohyblivou úrokovou sazbou budou změny platit hned po nabytí účinnosti zákona.

Další změny

Zákonem budou stanoveny maximální možné sankce za pozdní splátky, a to 0,1% denně z dlužné částky, maximálně do výše 200 000 Kč.

Jaké může mít novela zákona dopady?

Zpřísněním podmínek pro věřitele dojde i ke zpřísněním podmínek k získání úvěru pro spotřebitele. Teď už si každý nebude moct půjčit. U hypoték možná dojde i ke zvýšení úrokové sazby. Od října nebudou moct banky nabízet 100% hypotéky. Což je dobře. Naučte se tvořit si finanční rezervu.

Pokud chcete mít své finance v klidu, začněte si tvořit finanční rezervu už teď. O tom jak by měla taková finanční rezerva vypadat už chystám článek. Pokud ovšem nechcete čekat, můžete se mi ozvat a já vám poradím jak na to.